Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως κρυπτογραφούμε ένα αρχείο κειμένου με κάποιον γνωστό αλγόριθμο κωδικοποίησης;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò angarato_surion. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος angarato_surion στις 06-01-2006, 13:39. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-01-2006, 23:56 8427

    Πως κρυπτογραφούμε ένα αρχείο κειμένου με κάποιον γνωστό αλγόριθμο κωδικοποίησης;

    Πως κρυπτογραφούμε ένα αρχείο κειμένου με κάποιον γνωστό αλγόριθμο κωδικοποίησης; υπάρχει τέτοια δυνατότητα στον .Net Framework v2.0;

    Επίσης ποιος είναι ο χαρακτήρας είναι ο xor;


     


    Υδροβάση(Hydrobase)
    profiles :
    codeplex
    sourceforge
    google code

    Υλοποιώ εφαρμογές υπό πληρωμή απλώς επικοινωνήστε μαζί μου
  •  06-01-2006, 02:37 8428 σε απάντηση της 8427

    Απ: Πως κρυπτογραφούμε ένα αρχείο κειμένου με κάποιον γνωστό αλγόριθμο κωδικοποίησης;

    Σε αυτό http://www.gotdotnet.com/team/clr/cryptofaq.htm το Link μπορείς να βρεις ένα FAQ σχετικά με τη κρυπτογράφηση για να ξεκινήσεις. Κατόπιν, μπορείς να δεις περισσότερα στο msdn. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, ολοκληρωμένα παραδείγματα σχετικά με κρυπτογράφηση περιέχουν και τα 101 examples. Μπορείς να τα κατεβάσεις για VS2003 από εδώ και τα αντίστοιχα για VS2005 από εδώ.

    Το xor δεν είναι χαρακτήρας είναι τελεστής. Υποθέτω ρωτάς γιατί χρησιμοποιείται σε πολύ απλές μορφές κρυπτογράφησης όπου κάνουμε XOR ένα string με τα περιεχόμενα ενός κλειδιού χαρακτήρα-χαρακτήρα. Δηλαδή, αν έχω πέσει μέσα στην υπόθεσή μου, κάνεις encrypt τη πρόταση "αρχικό κείμενο" με το password "abc" κάνοντας XOR τα

    α XOR a,  ρ XOR b,  χ XOR c,  ι XOR a,  κ XOR b,  ό XOR c,  XOR a,  κ XOR b,  ε XOR c,  ί XOR a,  μ XOR b,  ε XOR c,  ν XOR a,  ο XOR b

    και το αποτέλεσμα είναι ένα string το οποίο μπορεί να σου δώσει το αρχικό μόνο αν γίνει εκ νέου XORed με το αρχικό password. Ο αλγόριθμος υλοποίσης είναι πολύ απλός αλλά και η κρυπτογράφιση είναι στοιχειώδης και γι αυτόν το λόγο δεν χρησιμοποιείται. Από τη στιγμή που το framework σου παρέχει τόσες κλάσεις, καλύτερα είναι να ασχοληθείς με αυτές .


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  06-01-2006, 02:59 8429 σε απάντηση της 8428

    Απ: Πως κρυπτογραφούμε ένα αρχείο κειμένου με κάποιον γνωστό αλγόριθμο κωδικοποίησης;

    Εντάξει αλλά εσύ ποια θα μου πρότεινες;

     


    Υδροβάση(Hydrobase)
    profiles :
    codeplex
    sourceforge
    google code

    Υλοποιώ εφαρμογές υπό πληρωμή απλώς επικοινωνήστε μαζί μου
  •  06-01-2006, 03:22 8430 σε απάντηση της 8429

    Απ: Πως κρυπτογραφούμε ένα αρχείο κειμένου με κάποιον γνωστό αλγόριθμο κωδικοποίησης;

     angarato_surion wrote:
    ενταξει αλλα εσυ ποια θα μου προτεινές;


    TripleDES or Rijandel Managed.

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  06-01-2006, 10:13 8431 σε απάντηση της 8429

    Απ: Πως κρυπτογραφούμε ένα αρχείο κειμένου με κάποιον γνωστό αλγόριθμο κωδικοποίησης;

    Δεν θα μπορούσα να σου προτείνω κάποιες συγκεκριμένες κλάσεις για να χρησιμοποιήσεις. Αυτό θα γίνει έμμεσα, ανάλογα με τον αλγόριθμο  κρυπτογράφησης που θα αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις και η απόφαση αυτή εξαρτάται από το γενικότερο concept της εφαρμογής σου. Οι private-key αλγόριθμοι χρησιμοποιούνται περισσότερο για «εσωτερική χρήση» δηλαδή για παράδειγμα για να κρυπτογραφήσεις ευαίσθητα user settings μιας εφαρμογής. Οι public key αλγόριθμοι χρησιμοποιούνται όταν επικοινωνούν δύο μέρη. Οι Hash αλγόριθμοι χρησιμοποιούνται για password authentication. Πολλές φορές, χρησιμοποιούμε συνδυασμούς τους.

    Στο .ΝΕΤ Framework, οι αλγόριθμοι που βασίζονται στη System.Security.Cryptography.SymmetricAlgorithm κλάση είναι private-key ενώ αυτοί που βασίζονται στη System.Security.Cryptography.AsymmetricAlgorithm κλάση είναι public key. Οι συμμετρικοί αλγόριθμοι χρησιμοποιούν ένα κλειδί για κρυπτογράφηση και αποκρυπτογράφηση σε αντίθεση με τους ασύμμετρους αλγόριθμους που άλλο κλειδί έχει αυτός που κρυπτογραφεί και άλλο αυτός που αποκρυπτογραφεί. Ένα βασικό στοιχείο λοιπόν που συμβάλει στην απόφαση για ποιον αλγόριθμο θα επιλέξεις, είναι πως θα γίνεται η διαχείριση των κλειδιών. Για παράδειγμα, αν διαλέξεις συμμετρική κρυπτογράφηση θα πρέπει να υπάρχει ένας ασφαλής τρόπος για να ταξιδέψει το κλειδί σε αυτόν που κάνει την αποκρυπτογράφηση καθώς αν πέσει σε λάθος χέρια, τότε τα data σου είναι compromised. Γι αυτόν το λόγο σου έγραψα αρχικά ότι εξαρτάται από το concept της εφαρμογής σου.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  06-01-2006, 13:39 8437 σε απάντηση της 8430

    Απ: Πως κρυπτογραφούμε ένα αρχείο κειμένου με κάποιον γνωστό αλγόριθμο κωδικοποιήσης;

    Θέλω να κλειδώνω ένα xml αρχείο το οποίο θα είναι μια βάση δεδομένων και τα περιεχόμενα της να αποστέλλονται και να αποκρυπτογραφούνται σε έναν πελάτη.
    Υδροβάση(Hydrobase)
    profiles :
    codeplex
    sourceforge
    google code

    Υλοποιώ εφαρμογές υπό πληρωμή απλώς επικοινωνήστε μαζί μου
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems